doganulu.com Doğan Ulu Online Matematik Dershanesi

Açık Dershane Ders İzle Tavsiyeler ve İncelemeler KPSS Kitapları

dogan ulu Daha önce Doğan Ulu hocanın web sitesinin bir incelemesini yayınlamıştım. Ben siteyi ilk incelediğimden beri sitenin tasarımında değişiklikler olduğu gibi verdiğim kimi bilgilerin de güncelliğini yitirdiğini farkettim ve yeni bir inceleme yapmanın vaktinin geldiğine inandım. Peki henüz daha dokunmadığımız onlarca ders sitesi dururken neden Doğan Ulu hocaya geri dönüyorum? Bunun iki sebebi var. İlk olarak ben ilk incelemeyi yayınladıktan sonra Doğan hoca ile bir iletişimimiz oldu. Doğan Hoca’nın yaptığı işe ve harcadığı çabaya inandığım için daha derinlemesine bir incelemenin yeri olduğuna ikna oldum. ikinci sebep ise onlarca kaynağı ve etkisi konusunda hiç bir içerik sunmadan video yayınlayan pek çok sitenin aksine doganulu.com Doğan hocanın kendi hazırladığı orijinal videolara ev sahipliği yapıyor. Sadece bu sebeple bile benim nazarımda eğitim içeriği sağlayan siteler arasında yeri ayrıdır.

DataIst’de bir video ders eklediğim zaman hangi kaynaktan alındığından bahsetmeye özellikle dikkat ediyorum. Açık kaynaklı ya da embed kodu kapatılmamış videoları bile kaynağını, eğer bulabilirsem dersi anlatan hocanın adını da vererek yayınlamaya çalışıyorum. Bana izin verdiği takdirde Doğan Hoca’nın videolarına link vermeye devam edeceğim. Bunu üstelik büyük bir keyifle yapacağım çünkü Doğan Ulu’nun videoları bence kendi ismini taşıyacak bir marka olmayı hak ediyor. Şimdi gelin kısaca sitenin yeni tasarımı ve içeriği hakkındaki gözlemlerimize geçelim.

Doğan Ulu hocanın sitesinin ilk tasarımı biraz amatörce görünse bile sade dizaynı ve navigasyonunun temiz olması sebebiyle çok kullanışlıydı. Yeni tasarım bu sadeliği ve kullanım kolaylığını korurken göze daha hoş gelen yeni tasarımıyla daha başarılı bir çizgiye sahip. Zaten doyurucu olan içeriğinde ise kayda değer bir değişklik yok.

 

Konu Başlıklarından bazıları şöyle:

Daha önceki site incelememizde biraz da hatalı olarak üstünde fazla durmadığım bir konu KPSS hazırlığa verilen önem. Doğan Hoca ile olan yazışmalarımızda KPSS hazırlığı yapan adayların YGS-LYS hazırlığı yapan lise öğrencilerinden daha farklı ihtiyaçlarına vakıf olduğu ve derslerini de bu farklı ihtiyaçlara göre tasarladığına ikna oldum. Bu incelemeyi yazdığı sırada teker teker tüm dersleri izlememiştim ama gerek üniversite hazırlık gerekse KPSS hazırlıklarınız için yararlı bir kaynak olmaya devam ediyor.

Ders Seviyesi

Doğan Ulu’nun dersleri onun stilinde konuyu olabildiğince basitten başlayıp giderek karmaşıklığı ve zorluğu arttırmak ve bunu yaparken de mümkün olduğunca fazla örnek soru çözümünden yararlanma üzerine kurgulanmış. Bu yüzden özellikle altyapısı çok sağlam olmayan, okulda ya da hazırlığına yardımcı olması için gittiği kurumda konuların temellerini yeteri kadar almamış adaylar için birebir. Video dersler genellikle kırk dakika civarında uzun sayılabilecek sürelere yayılıyor. Bunun sebebi bol soru çözümünün yer alması ve konunun aşırı hızlı olmayan bir tempoda anlatılması. Bu sebeplerle Doğan hocanın videolarını özellikle konuya hazırlığa sıfırdan başlayacak adaylar için tavsiye edebilirim. Şunu hatırlatmakta fayda var. Doğan Ulu’nun videoları daha geniş olan DVD setinden alınan parçalar. Bu DVD setleri sadece yardımcı birer kaynak olmak için değil tam teşekküllü bir matematik hazırlığı sağlamak için tasarlanmışlar. Sadece bir iki noktayı hatırlamak, ya da kısa bir tekrar yapmak için en ideal kaynak değiller. Ama zaten üretilme amaçları da bu değil.

Son söz olarak tavsiyemi tekrarlıyorum. Doğan Hoca’nın dersleri sınav hazırlığında internet kaynaklarını ciddi bir şekilde kullanmak isteyen, konuları baştan sona takip etmeye hazır adaylar için çok faydalı. Elbette deneyip kendiniz görmelisiniz ama bence size ders anlatan öğretmenlerinizden şikayetçiyseniz DVD setlerini almayı da ciddi biçimde düşünebilirsiniz